آخرین اخبار : 

Flash

معرفی نرم افزار Flash Player و امکانات آن

نرم افزار فلش (Adobe Flash) یکی از نرم افزارهای پرطرفدار برای تولید برنامه های پویای اینترنتی (مثلا تولید محتوای مالتی مدیا در طراحی سایت) می باشد. به وسیله Adobe Flash Player  امکان تولید صدا و حرکت در طراحی سایت، تبلیغات و تولید محتوای چند رسانه ای امکان پذیر می گردد. این نرم افزار توسط Flash Player اجرا می گردد.
نرم افزار  (Macromedia Flash (Adobe Flash, Flash Player, Flash از شرکت Macromedia  امکان انتقال تصاویر Vector  بر روی وب را فراهم می نماید و ساختاری Vector-Base دارد.(یعنی تمامی تصاویر به صورت برداری تولید می شوند نه به صورت پیکسلی.)
حال ممکن است که این سوال پیش بیاید که منظور از تصاویر برداری (Vector graphics) چیست؟ در پاسخ باید بگوییم تصاویر یا پیکسلی هستند و یا برداری. نرم افزارهای گرافیک برداری، برای ترسیم یک خط تنها مختصات نقطه ابتدایی و انتهایی خط را ذخیره می نمایند، اما برای رسم یک خط در نرم افزارهای گرافیک پیکسلی، نرم افزار باید اطلاعات مربوط به تک تک پیکسل ها را در خود ذخیره نماید. بدیهی است که حجم تصاویر پیکسلی از حجم تصاویر برداری بیش تر است. استفاده از تصاویر برداری در صفحات وب که حجم کم تری دارند، باعث سبک شدن و پایین آمدن حجم صفحات شده و همین امر منجر به آن می گردد که سایت ها سریع تر بارگذاری شوند و سرعت بالاتر رود. این تصاویر برداری با وجود سبک تر بودن و پایین تر بودن حجم شان نسبت به تصاویر پیکسلی و bitmap دارای کیفیتی مشابه به این تصاویر می باشند. یکی دیگر از ویژگی های تصاویر برداری حفظ کیفیت تصویر با تغییر سایز می باشد.
ماکرومدیا فلش نرم افزاری است که برای تولید انیمیشن، بازی های دو بعدی، طراحی و تولید سایت های پویای اینترنتی (سایت های تعاملی) و به طور کلی تولید محتوای مالتی مدیا (Multimedia) استفاده می شود. فلش پلیر با زبان  ActionScript وObject  ها کنترل و دستوردهی می شود و پسوند فایل های ذخیره شده نرم افزار فلش  SWF است.
زبان برنامه نویسی Flash Player، ActionScript است که این زبان  بر پایه ECMAScript است که معمولا به صورت بایت کد توسط compiler درون فایل ذخیره شده و در run-time توسط ActionScript Virtual Machine ترجمه و اجرا می شود.
برای اضافه نمودن تصاوير برداری  Flash به وب سایت، احتیاج به یک برنامه خاص است که اين  Flash player می باشد که در مرورگر وب نصب مي گردد.
در صورت ایجاد یک فایل فلش تنها زمانی قادر به مشاهده آن خواهید بود که نرم افزار را برروی سیستم خود نصب نموده باشید و در غیر این صورت قادر به مشاهده فایل های مولتی مدیا ایجاد شده توسط این برنامه نخواهید بود که این امر یکی از نقاط ضعف ماکرومدیا فلش به حساب می آید چرا که بازدید کنندگان را محدود به داشتن این برنامه می کند.
استفاده از نرم افزار فلش پلیر برای طراحی سایت ها امری متداول است و باعث جذابیت سایت های اینترنتی می گردد، اما طراحی تمام محتویات یک سایت به صورت فلش، باعث می شود که صفحات و محتویات مفید سایت شما در موتورهای جستجو به خوبی ایندکس نگردد که این امر منجر به بروز مشکلاتی در SEO سایت می شود و در نتیجه ممکن است شما بخشی از بازدیدکنندگان سایت خود را از دست بدهید . توصیه می شود که از ادوبی فلش پلیر، تنها برای جذاب نمودن سایت خود استفاده نموده و از استفاده از این تکنیک در قسمت های مهم سایت خود مثل هدر سایت و یا منوها استفاده نفرمایید.
فلش عمل متحرک سازی را به وسیله فرایندی به نام  Tweening انجام می دهد. برای ایجاد اشیا متحرک تنها کافی است که فريم هاي شروع و خاتمه حرکت را تعريف نموده و فلش به طور خودکار کليه فريم های بین شروع و خاتمه را توليد مي نمايد. هم چنین توليد سايت های تعاملي  ( Interactive ) نیز توسط این نرم افزار امکان پذیر است.
مزایای زیاد ماکرومدیا فلش پلیر مثل سرعت بالا، انعطاف پذیری، گرافیک بالا باعث شده که امروزه Flash تبدیل به نرم افزاری محبوب گردد.